Gwiazda Północy

Przez wiele lat powszechnie uważano, że najdalej wysunięty na północ skrawek lądu w Polsce mieści się na Przylądku Rozewie. Po dokładnych pomiarach geodezyjnych z 2000 r. okazało się, że ten punkt leży w nieco innym miejscu - około 2 kilometrów na wschód. Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry zdecydowało, że ten fakt należy odpowiednio podkreślić.

Na szczycie klifów, w miejscu nieco bardziej reprezentatywnym i lepiej przygotowanym niż punkt o współrzędnych 54°50’11’’N, wystawiono pamiątkowy obelisk. Jest to głaz z okolicznościową tablicą. Pomnik ufundowali w maju 2001 r., w przeważającej mierze mieszkańcy Jastrzębiej Góry, z okazji 80-lecia miejscowości.

Na granitowym postumencie wymieniono co hojniejszych donatorów oraz zasłużone instytucje i firmy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Pamiątkowy obelisk ufundowany w głównej mierze przez mieszkańców miasta dla podkreślenia faktu, iż najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce znajduje się w Jastrzębiej Górze. Jego szerokość geograficzna to dokładnie 54°50’11’N. Postawiono go w maju 2001 r. na szczycie klifu, w pobliżu punktu widokowego - niecałe 200 metrów od miejsca, które wskazały pomiary.

KM Studio może wykonać film promocyjny Gwiazdy Północy filmy reklamowe Wrocław

Komentarze (0)
Dodaj komentarz