Pomnik dla Zygmunta III Wazy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Rzeźba wzbijającego się do lotu orła, usadowionego na wysokim, zwieńczonym kulą postumencie. Pomnik u południowego wylotu Lisiego Jaru ufundował w 1932 roku (choć pojawia się również data 1928 r.) hrabia Rosett - ówczesny właściciel terenu, budowniczy pierwszego w Polsce nadmorskiego schroniska turystycznego.

Monument ma upamiętniać wyprawę Zygmunta III Wazy po szwedzką koronę - a ściślej powrót do Rzeczypospolitej po zakończonej fiaskiem kampanii. Według opowieści miejscowych, królewski statek w 1594 r. rozbił się na skałach pod Przylądkiem Rozewskim. Łódź z ocalałym monarchą, z pewną pomocą tutejszych rybaków, dobiła do brzegu w pobliżu Lisiego Jaru.

Pomnik rozebrali Niemcy w 1939 r., wywożąc wiele jego elementów - mieszkańcom miasta udało się ukryć oryginalną tablicę z postumentu. Dzięki staraniom p. Jerzego Mogielnickiego z Gdańska i Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry, w 1996 zrekonstruowana figura stanęła na swoim miejscu - razem z oryginalnym orłem.

Mini przewodnik

Brama do Lisiego Jaru. Figura Pomnik ufundował w 1932 roku hrabia Rosett. Orzeł na kuli ma przypominać o szczęśliwym powrocie króla Zygmunta III Wazy z nieudanej wyprawy po objęcie tronu w Szwecji. Po wybuchu II Wojny Światowej agresorzy rozebrali i wywieźli monument do Niemiec. Pomnik, z użyciem oryginalnych elementów, zrekonstruowano w 1996 r.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja