Pozostałość wieży Światowid

Dostęp do plaży zawsze był w Jastrzębiej Górze utrudniony. Malowniczy, wysoki i stromy klif miał tę wadę, że był trudno dostępny.

Przed II wojną światową powstała tu nawet wieża wyciągowa o nazwie "Światowid". Wybuch wojny uniemożliwił wyposażenie w windę, ułatwiającą dostęp do plaży i z powrotem na klif. Z uwagi na trudny okres powojenny, dopiero w 1966 roku, budowla została ukończona.

Przez 5 lat skutecznie działała, ku zadowoleniu ok. 60 tysięcy wczasowiczów. Niestety, wielki sztorm uszkodził wieżę, która ostatecznie runęła 7 stycznia 1982 roku. Dziś śladów trudno się doszukiwać, ale w pamięci wielu osób, ta jedyna na polskim wybrzeżu wieża, nadal istnieje.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Konstrukcja, która ułatwiała przedostanie się ze szczytów klifu na piaszczyste plaże i z powrotem do miasta. Budowa wieży wyciągowej Światowid rozpoczęła się pod koniec lat ‘30 XX w., jednak wojenna zawierucha i późniejsze kłopoty sprawiły, że zakończono ją dopiero w 1966 r. Plażowa winda działała zaledwie 5 lat, do czasu zniszczenia wieży przez gwałtowny sztorm.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz