Kilka słów o Jastrzębiej Górze

JASTRZĘBIA GÓRA - Dawniej samodzielna wieś, a od 1975 roku dzielnica miasta Władysławowa; powiat pucki; ok. 1100 mieszkańców. Jest to bardzo atrakcyjnie położona nadmorska miejscowość na wysokim 33-metrowym brzegu klifowym.

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1848 roku, a od 1920 roku pojawia się tam śmietanka polskich elit intelektualnych, głównie ze stolicy. Letnikami byli m.in.: Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki. Niektórzy nawet nazywali tą miejscowość "Nową Warszawa". Po wybudowaniu drogi następuje szybki rozwój miejscowości.

Dzisiaj jest to niezwykle popularna nadmorska miejscowość z bardzo dobrym dojazdem. Od wielu lat nie zwiększa drastycznie ilości mieszkańców, a w okresie wakacyjnym liczba gości sięga 30 - 35 tys. osób, przy ok. 1,1 tys. stałych mieszkańców. W wyniku pomiarów geodezyjnych, w Jastrzębiej Górze określono miejsce najdalej wysunięte na północ Polski. W tym wyjątkowym miejscu umieszczono pamiątkowy obelisk nazwany - "Gwiazdą Północy". Część Jastrzębiej Góry leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. NADMORSKI PARK KRAJOBRAZOWY - W granicach Parku znajduje się pas wybrzeża od Białogóry, po Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką wraz z jej zachodnimi wybrzeżami po Rewę i Mechelinki na południu. Na terenie Parku można zaobserwować wszystkie typy wybrzeża charakterystyczne dla południowego Bałtyku: klifowe, wydmowe, mierzejowe i zalewowe. Jastrzębia Góra ze swoja zabudową, częściowo leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Duże walory krajoznawcze, zachowane ekosystemy, fauna i flora są argumentem za aktywnym spędzaniem czasu w Jastrzębiej Górze i do poznawania Nadmorskiego Parku Krajobrazowego poprzez piesze i rowerowe wycieczki.
  2. PRZYLĄDEK ROZEWIE - Niegdyś znany był jako najdalej wysunięty skrawek naszego kraju, jednak po najnowszych badaniach z 2000 roku, takie miejsce znajduje się w innym miejscu Jastrzębiej Góry. Występuje tam kamienista plaża, na której znajdują się duże głazy oraz betonowe opaski, które umożliwiły zatrzymanie procesu abrazji. Przylądek Rozewie znajduje się na jednym z głównych szlaków przelotu ptaków, sprawia to, że możemy tam spotkać, wiele rzadkich gatunków ptactwa: jastrzębie, sokoły, orły i bardziej pospolite: sroki, szpaki, kukułki, gile, gołębie oraz wrony. Mieszkańcami tego terenu są również: sarny, dziki, zające, łasice, lisy, wiewiórki, kuny oraz jeże.
  3. LATARNIA MORSKA "ROZEWIE" - Pierwsza wzmianka o latarni morskiej w tym miejscu pochodzi ze szwedzkiej mapy z 1696 roku. Według starych podań, to pierwszym latarnikiem była kobieta. Uratowana córka szwedzkiego kapitana, który zatonął w tym miejscu. Ostrzeganie polegało na rozpalaniu ognisk na przylądku. Późniejsza, prawdziwa 16-metrowa latarnia, działała od 1822 roku. Początkowo palono tam lampę na olej rzepakowy, potem używano lampy naftowej, a w 1919 roku zastosowano lampy elektryczne. Nową latarnię morską wybudowano obok nadal stojącej w 1875 roku. Była to również 16-metrowa konstrukcja, a w 1910 roku została podwyższona o 5 metrów. Latarnie działały jednocześnie do 1919 roku. Nowszą latarnię podwyższono dalsze 8 metrów, a także unowocześniono oświetlenie oraz w 1994 roku zainstalowano stację GPS. Obecnie znajduje się tam również muzeum.
  4. KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. IGNACEGO LOYOLI - Choć nie jest to obiekt zabytkowy, to jednak warty obejrzenia. Wewnątrz znajduje się cenny obraz przedstawiający patrona świątyni, namalowany w 1850 roku przez malarza M.A. Pietrowskiego. Obraz pochodzi z nieistniejącego już - rozebranego w 1939 roku, przez Niemców kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli w Bydgoszczy. Kościół składa się z dwóch części: dolnej przeznaczonej głównie dla miejscowych parafian, ogrzewany przeznaczony na ok. 700 osób i górny na 2000 osób czynny głównie w okresie letnim, gdy jest więcej wczasowiczów. Na chórze 21 - głosowe organy na których latem od 1992 roku odbywają się letnie koncerty organowe czasem z udziałem miłośnika Jastrzębiej Góry prof. Krzysztofem Pendereckim.
  5. WIEŻA WYCIĄGOWA ŚWIATOWID - Z uwagi na wysoki i stromy klif, dostęp do uroczej plaży, był znacznie utrudniony. Wielki walor Jastrzębiej Góry, był też jej pewnym utrudnieniem. Przed samą II wojną światową w 1938 - 39 roku wybudowano wieżę wyciągową Światowid. Wieża miała być wyposażona w windę, która umożliwiłaby łatwy dostęp na plażę i z powrotem. Przez okres wojny i pierwsze lata powojenne budowla nie mogła zostać dokończona. Dopiero w 1966 roku wieża wyciągowa "Światowid" rozpoczęła działalność. Przez 5 lat działania przewiozła ok. 60 tyś. osób. Niestety siła morska była mocniejsza i uszkodzona wieża ostatecznie runęła 7 stycznia 1982 roku.
  6. PLAŻA - Poniżej wysokiego klifu znajduje się cicha, czysta i szeroka plaża. Stanowi ona idealne miejsce dla kąpieli słonecznych i wodnych. Bardzo malownicze położenie nie zawsze jest zaletą. Od początku planowano wybudowanie windy - wyciągu na plażę. Budowany od 1938 roku z długimi przerwami, działał tylko 5 lat. Obecnie, aby dostać się na plażę trzeba przebyć strome, liczące ok. 300 stopni, schody. Z uwagi na tą niedogodność i zaletę trzykilometrowej, jednej z najszerszych w kraju, sąsiedniej plaży w Ostrowi, tam właśnie wiele osób wypoczywa.
Dodano: 2016-06-20
Komentarze (0)
Dodaj komentarz