Tylko najlepsze atrakcje na wczasy w Jastrzębiej Górze

Wypocząć nad morze jedzie się przede wszystkim po to, żeby plażować ile wlezie, a jedynym zmartwieniem mogą być wyłącznie niskie temperatury powietrza i wody, gwałtowne opady oraz pozostałe pogodowe przykrości. Niby najczystsza prawda, ale kąpiele w słońcu bądź Bałtyku mogą się sprzykrzyć szybciej, niż się to z perspektywy kolejnego dnia w pracy wydaje. W przypadku Jastrzębiej Góry turyści mogą liczyć na zdecydowanie większy wybór wśród rozmaitych atrakcji niż klasyczne plażowe, wakacyjne aktywności.

Jedną z nich są walory krajoznawcze kurortu, położonego w obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Niektórzy pewnie pamiętają ze szkoły, iż najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce to pobliski Przylądek Rozewie. Otóż pomiary przeprowadzone w 2000r. wykazały, iż ten kraniec kraju znajduje się ok. 2km na wschód. Upamiętnia to specjalny obelisk “Gwiazda Północy”, odsłonięty w trakcie obchodów 80-lecia Jastrzębiej Góry w 2001 roku. W pobliżu miejscowości wytyczono parę rezerwatów (np. Bielawa),powołanych dla ochrony szczególnych walorów przyrodniczych regionu.

Zdecydowanie najsłynniejszym zakątkiem stworzonym przez Matkę Naturę w najbliższej okolicy letniska jest Lisi Jar. Ten przesmyk powstały na erozyjnym rozcięciu charakteryzuje się nieprawdopodobnym bogactwem fauny. Wąwóz porastają liczne gatunki drzew i krzewów, a dominują wśród nich buki, leszczyny i jałowce. Z Lisim Jarem wiążą się także niezwykłe legendy - od przemienienia żołnierzy-morderców w drzewa po lądowanie króla Zygmunta III Wazy pod Jastrzębią Górą, po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji w 1594r.

Istotnym punktem na turystycznej mapie miejscowości jest latarnia morska, a ściślej rzecz biorąc zabytkowy zespół latarni. Przez pewien czas na Rozewiu światło emitowały dwie wieże, by żeglarzom łatwiej było odróżniać ten punkt wybrzeża od innych kluczowych w nawigowaniu po południowym Bałtyku lokacji. Całość jest udostępniona do zwiedzania, a wyjątkowo godne polecenia są tutaj małe muzeum poświęcone latarnictwu oraz wystawa na temat Stefana Żeromskiego. Niektórzy wciąż uparcie utrzymują, iż właśnie w Jastrzębiej Górze słynny pisarz pracował nad “Wiatrem od morza”.

Coś w sam raz dla siebie znajdą również miłośnicy aktywnego wypoczynku. I to znacznie więcej niż możliwie praktycznie w każdym nadbałtyckim kurorcie wędkowanie, żeglowanie czy surfowanie. W pobliżu Jastrzębiej Góry i Chłapowa panują wprost wymarzone warunki do fruwania na paralotniach. W promieniu 10-15 kilometrów - choćby w Parszczycach - można znaleźć parę stadnin i innego rodzaju ośrodków oferujących jazdę konną. Niewiele dalej do świetnego obiektu mają zwolennicy najbardziej wytwornej z dyscyplin, jaką jest golf. Działający w Pętkowicach pod Wejherowem Sierra Golf Club posiada 18-dołkowe pole mistrzowskiej klasy (par 72) oraz wszystko co trzeba, by do perfekcji wyszlifować technikę każdego rodzaju uderzenia.

Jastrzębia Góra stanowi również niezłą bazę wypadową na wycieczki do kilku interesujących miejscowości. Trzymając się tematyki sportowej, to wspaniałą infrastrukturą dysponuje COS w Cetniewie-Władysławowie. Jest tam właściwie wszystko, od “Orlika” i kortów tenisowych począwszy, na różnorakich halach i aquaparku skończywszy. We Władysławowie mieści się także najciekawszy park rozrywki w regionie - utrzymany w morsko-pirackich klimatach Ocean Park. Zainteresowanym lokalną, kaszubską kulturą można polecić Wystawę Rybacką MERK oraz Zagrodę Gburską i Rybacką - malowniczy skansen w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim.

W Jastrzębiej Górze i jej najbliższych okolicach na przyjezdnych czeka całe morze świetnych atrakcji. Zwłaszcza w trakcie letnich wakacji, kiedy otwierają się te wszystkie sezonowe bary, wesołe miasteczka i wszelkie inne obiekty. Spędzenie tak drogocennych wczasów właśnie tutaj z pewnością okaże się być bardzo dobrą decyzją.

Dodano: 2016-10-14 15:24:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz