Wrzesień nad morzem Jastrzębia Góra - 3 najlepsze atrakcje

Pierwsza rzecz, z którą większość turystów i Polaków w ogóle będzie kojarzyć Jastrzębią Górę, najpewniej będzie jej położenie geograficzne. I to nie tyle lokalizacja nad morzem, co najdalej sięgający na północ punkt. To niewątpliwie nie lada atrakcja, tylko że jako zachęta do przyjazdu na wrzesień raczej się nie sprawdzi. Tę sprawę załatwią już nieco inne rzeczy, więc kto ma ochotę na taki wypad niech już zabiera się za szukanie jakiegoś noclegu.

A w tak zwanym międzyczasie między porównywaniem konkretnych ofert nie zaszkodzi dowiedzieć się co nieco o tym, co Jastrzębia Góra trzyma w zanadrzu dla turystów. Wprawdzie we wrześniu lepiej nie nastawiać się zbyt mocno na opalanie się na plaży i pluskanie na falach Morza Bałtyckiego… ale w przypadku tej akurat miejscowości nigdy nie były to jedyne walory. Redakcja noclegi.net.pl wybrała dla was trzy godne szczególnej uwagi atrakcje na wykorzystanie wolnego czasu.

1. Lisi Jar - iście magiczne miejsce, które w połowie września zapewne prezentuje się jeszcze piękniej i efektowniej niż w samym środku słonecznego lata. A to za sprawą niezwykłego bogactwa porastających naturalny wąwóz roślin. Pierwszoplanową rolę w Lisim Jarze odgrywają buki, a można tu trafić jeszcze m.in. na maliny, storczyki, bluszcz, wrzos, głóg, grusze, świerki, jarzębiny i jeszcze wiele, wiele innych. Szeroka paleta kolorów tworzy wspaniałe krajobrazy. Równie wielką atrakcją, co fantastyczne widoczki, będą związane z tym zakątkiem opowieści i legendy. Jastrzębia Góra mocno kultywuje historię, według której to właśnie tutaj przybił do brzegu król Zygmunt III Waza w 1594 roku, kiedy powracał do Rzeczypospolitej po nieudanej wyprawie do Szwecji, gdzie zamierzał sięgnąć po kolejną królewską koronę.

2. Latarnia morska Rozewie - a konkretniej to zespół dwóch latarni morskich na słynnym przylądku. O niezwykłej historii tego miejsca w Jastrzębiej Górze najlepiej niech świadczy fakt, iż młodszy ze świetlnych sygnalizatorów pozostaje wyłączony, a starszy nadal pomaga marynarzom i żeglarzom. Tutaj nie będziemy wgłębiać się w szczegóły, ale nie ulega najmniejszej wątpliwości iż rozewskie latarnie to niezwykle intrygujące atrakcje. Planując wizytę na wrzesień warto uwzględnić nie tylko zwiedzanie samych wież i Muzeum Latarnictwa Morskiego, ale też przyległej maszynowni, piekarni latarnika, Izby Pamięci Stefana Żeromskiego.

3. Promenada Światowida - nieformalne centrum Jastrzębiej Góry, które latem wprost tętni życiem. Stoiska i stragany, wszelkiego asortymentu restauracje, bary z dyskotekami, wesołe miasteczka, uliczni artyści, objazdowe kino… A jak Promenada Światowida wygląda we wrześniu? Cóż, nie da się ukryć, że wybór dostępnych atrakcji będzie zauważalnie mniejszy. Z drugiej jednak strony, spora część lokali nocno-gastronomicznych funkcjonuje bez wielkich zmian, a robi się zdecydowanie spokojniej. Poza tym przy promenadzie znajdują się m.in. ładny skwer z fontanną, Muzeum Figur Woskowych czy stylowy obelisk Gwiazda Północy, przypominający że to w tej miejscowości znajduje się najdalej wysunięty na północ skrawek lądu w Polsce.

Galeria
Dodano: 2017-09-12 15:06:00

Komentarze (2)
MaThek
13.09.2017 08:43

W ramach uzupełnienia - a jak już się jest przy latarniach na Rozewiu, to warto trochę połazić po najbliższej okolicy i poszukać paru pomników, lepiej i gorzej zachowanych. W pierwszej grupie będzie monument upamiętniający przejęcie Pomorza przez Wojsko Polskie, a do tej drugiej trzeba zaliczyć pomnik rosyjskich "kamikadze", którzy uszkodzonym samolotem wlecieli w niemiecki niszczyciel i zatopili okręt.

Anonim
19.07.2019 08:15

Na spacer we wrześniu w Jastrzębiej Górze zawsze znajdę czas :) Już planuje taki krótki wypad, noclegi tańsze, ludzi mniej. Nic tylko wypoczywać wdychając jod.

Dodaj komentarz