
Muzeum zostało otwarte w maju 2017 r. Znajduje się w przepięknej miejscowości położonej w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego. Stworzone zostało po to, by przybliżyć ludziom wiedzę na temat burs...

Oko w oko z najbardziej niezwykłymi przedstawicielami megafauny. Przez setki milionów lat na Ziemi żyło mnóstwo intrygujących stworzeń, z których dinozaury wcale nie muszą być najciekawsze. Wystawa Prehistorycznych Bestii to kilkadziesiąt wiernie zrekonstruowanych modeli takich zwierząt, np. liopleurodon czy gigantopitek. Przy ekspozycji działa też giełda minerałów.

Świat średniowiecznych Słowian w osadzie zbudowanej na wzór grodziska typowego dla przełomu IX i X wieku na Pomorzu. Od drewnianej palisady z wieżami strażniczymi począwszy, na wyposażeniu krytych strzechą chat skończywszy. Główną atrakcją będzie zapewne wizyta w jednym z warsztatów rzemieślniczych, w których można poznać prastare metody pracy.

Park kulturowy, zbudowany w formie zrekonstruowanej na podstawie badań archeologicznych wioski. Naukowcy szacują, że rzucewska osada powstała 2, a może nawet 5 tys. lat przed naszą erą. Do zwiedzania przygotowano m.in. chatę szamana, ścieżkę dydaktyczną czy Chatę Kaszubską z dwiema tematycznymi wystawami. Dla grup zorganizowanych - szereg dodatkowych atrakcji.

Główna siedziba Muzeum Ziemi Puckiej, w której mieści się historyczno-archeologiczna filia placówki. Ekspozycja obejmuje wyjątkowo szeroki okres czasowy - od roku 7000 p.n.e do zakończenia II WŚ. Wystawy prezentują koleje dziejów Pucka, regionu i jego znaczenia na przestrzeni upływających lat. Wśród prezentowanych przedmiotów nie brakuje bezcennych skarbów.

Jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej, mieszczący się w zabytkowej lecznicy z II połowy XVII wieku Tutejsza wystawa od początku - czyli od 1970 roku - koncentruje się na kaszubskiej kulturze ludowej. A ściślej: regionalnych tradycjach, dziełach ludowej sztuki czy powszechnych niegdyś zawodach. W Szpitaliku zrekonstruowano szereg warsztatów rzemieślniczych.

Co, gdzie, jak i czym robi zwykle wypływający na Bałtyk rybak? Odpowiedzi na te pytania - w bardzo nowoczesny i multimedialny sposób - przygotowało Centrum Promocji i Edukacji Szlaku Rybackiego Północnych Kaszub. Wystawa modeli kutrów, niezwykły pokaz pracy w porcie, wreszcie interaktywny symulator szypra. Wiekowe tradycje i codzienny trud w atrakcyjnej formie.

Nic nie jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje. To główna zasada w Muzeum Iluzji, gdzie przygotowano ponad setkę różnych przedmiotów i stanowisk prezentujących rozmaite sztuczki wizualne i złudzenia optyczne. Przy okazji można pogłębić swoją wiedzę z dziedziny fizyki. “Magiczny Zawrót Głowy” jest jedną z interesujących propozycji wieży Domu Rybaka.

Jedna z dodatkowych atrakcji na wieży Domu Rybaka. Powstanie Muzeum Motyli we Władysławowie było możliwe dzięki pielęgnowaniu rodzinnej kolekcji, kompletowanej jeszcze przed II Wojną Światową. W sumie można tu oglądać ponad 3000 owadzich okazów, w tym pajęczaki, stawonogi… Dla dzieci przygotowano 6 filmów edukacyjnych oraz interaktywny test zdobytej wiedzy.

Żywy wehikuł czasu, przenoszący gości do wiejskiego gospodarstwa z XIX w. Jak na ówczesne standardy, wyjątkowo bogatej własności bardzo zamożnego chłopa - czyli gbura. Zagrodę tworzą m.in. chaty rybackie i mieszkalne, wielofunkcyjne obory, pasieki, wędzarnia, piec chlebowy i inne obiekty. W skansenie organizowane są ludowe święte i występy folkowych zespołów.

Rozbudowana placówka, sprawująca pieczę nad większością pozostałości po fortyfikacjach Rejonu Umocnionego Hel. Polscy żołnierze w 1939 r. długo - 32 dni - stawiali tutaj opór przeważającym siłom niemieckim. Muzeum składa się z blisko 10 obiektów (m.in. skansen militarny, wieża kierowania ogniem, bateria im. H. Laskowskiego) - w większości wstęp płatny z osobna.

Instytucja prezentująca szereg wystaw i eksponatów, związanych z dawnymi metodami połowu ryb. Duże wrażenie robi kolekcja tradycyjnych kaszubskich łodzi. Muzeum Rybołówstwa w Helu mieści się w zeświecczonym po II WŚ kościele św. Piotra i Pawła, wybudowanym w średniowieczu (przełom XIV i XV wieku). W kwietniu 2016 r. zakończyła się poważna modernizacja placówki.